Strony

5 kwietnia 2015

Sernik wielkanocny

   
  W dzisiejszym poście wracam do tematyki kulinarnej. Znajdziecie w nim przepis na doskonały sernik wielkanocny (a tak naprawdę, to na każdą słodką okazję). 

sernik wielkanocny, sernik polski, sernik, wypieki, słodkosci, wielkanoc, wielkanocne wypieki, wielkanocny stół, wypieki, ciasto, patera

    Kto obserwuje mnie regularnie, ten wie, że bardzo lubię kupować książki kucharskie, ale nie często z nich korzystam. Wertuję, przeglądam, inspiruję się, ale na tym zwykle poprzestaję. Wszystko zmieniło się niedawno, za sprawą jednej z nich. "White plate - słodkie" Elizy Mórawskiej, to moja ulubiona książka kucharska w ostatnim czasie. Pewnie dlatego, że wypróbowane z niej przepisy na słodkości, idealnie trafiają w mój gust.Poczytacie o tym m. in. tutaj.
    W związku ze Świętami, postanowiłam wypróbować przepis na sernik polski. Jeśli obserwujecie moją stronę na facebooku, widzieliście, jak wyszedł. No a wyszedł tak doskonale, że upiekłam go ponownie na Wielkanoc i postanowiłam podzielić się z Wami przepisem, bo o ile Eliza prowadzi bloga, o tyle tego przepisu na nim nie znajdziemy.




SERNIK WIELKANOCNY - SERNIK POLSKI


SKŁADNIKI:
  • 1kg mielonego twarogu (użyłam twarogu sernikowego Pilos z Lidla)
  • 300g cukru
  • 100g masła
  • 40g mąki
  • 5 jajek
  • ekstrakt waniliowy
  • rodzynki
PRZYGOTOWANIE:
  1. W małym garnuszku rozpuść masło, odstaw aby przestygło.
  2. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia, papier posmaruj oliwą i oprósz mąką.
  3. Nastaw piekarnik na 170 stopni.
  4. Białka 4 jaj ubij na sztywną pianę.
  5. Wciąż ubijając, dodawaj stopniowo cukier, a na końcu ekstrakt waniliowy.
  6. W drugiej misce utrzyj ser, dodaj jajko i po jednym żółtku.
  7. Kiedy masa będzie gładka, dodaj masło i mąkę, dokładnie wymieszaj.
  8. Dodaj pianę z białek oraz rodzynki  i bardzo delikatnie wymieszaj. Nie używaj do tego miksera.
  9. Wlej ciasto do tortownicy.
  10. Piecz godzinę, po tym czasie zmniejsz temperaturę do 150 stopni i przykryj ciasto folią aluminiową. Piecz kolejną godzinę.
  11. Po upieczeniu uchyl drzwiczki piekarnika i pozwól sernikowi stygnąć w cieple.



    Sernik wychodzi bardzo puszysty i delikatny. Trochę opada po wystygnięciu. Osobiście nie przepadam za sernikami ciężkimi, z dużą iloscią mąki. Ten jest wilgotny, przepyszny. Taki prawdziwy sernik domowy. Polecam!



    To by było na tyle... 
Wracam do świątecznego nicnierobienia, a Wam życzę spokojnych, zdrowych i pysznych Świąt.

do zobaczenia
Larte

4 komentarze:

  1. Czas pieczenia ciekawy, ale jak najbardziej prawidłowy. Mój sernik w przepisie miał zalecany godzinny czas pieczenia i studzenie.
    Ale intuicyjnie przedłużyła go do 2 godzin i jak widziałaś Aniu sernik chałwowy pięknie wyrósł :)
    Czyli wiemy już jak piec sernik, aby się udał :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie, mnie też zaciekawiła ta zmiana temperatury i dwugodzinny czas pieczenia. Jednakże sprawdza się to perfekcyjnie :)

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Zakręcona dziękuję Ci bardzo :) Przyznam, że największym problemem przed wstawieniem zdjeć było, że ta polewa taka nieidealna. I ta patera taka pokropiona czekoladą. Potem pomyślałam, że bliżej mi do Nigelli Lawson oblizującej palce podczas gotowania, niż do perfekcyjnej Pani Domu. I wstawiłam :) Cieszę się, że uchwyciłam smakowitość :)

      Usuń

Każdy komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Pozwala mi wierzyć, że zaglądacie do mnie i to, o czym piszę jest dla Was interesujące. Jeśli temat posta Cię zainteresował, zainspirował, chcesz dodać coś od siebie - zostaw komentarz. Nie zostawiaj proszę linków do innych stron w komentarzu. Takie będą traktowane jako spam i usuwane. Dziękuję :)