10 stycznia 2014

Jack russel terrier – czyli pies sprężyna
Dziś słów kilka o naszym pupilu. Wabi się Diesel i spieszę wyjaśnić, że etymologia imienia nie wzięła się od oleju napędowego, tylko od dość sławnej marki odzieżowej. Rasa jack russel terrier ostatnio dość popularna i często wybierana, więc postanowiłam, że napiszę słów kilka dla tych, którzy noszą się z zamiarem zakupu, bądź adopcji tej wysokoenergetycznej mieszanki wybuchowej.

Psiak jest przecudowny, ale posiada też kilka szczególnych cech charakteru, które nawet najbardziej stoickich wyprowadziłyby z równowagi:

- wszędobylstwo:
Charakteryzuje się tym, że pies razem ze mną zagląda do szuflady, gdy czegoś szukam. Wkłada razem ze mną pranie do pralki i sprawdza, czy dobrze posegregowałam. Generalnie chodzi za mną krok w krok. I do tego przy Jack’ach russell’ach trzeba się przyzwyczaić. Nieprzerwanie słyszę za sobą stukanie pazurków po podłodze.

- ciągła ochota na zabawę:
Niespożyta wręcz ilość energii, jaka drzemie w tym niepozornym ciałku, powaliła by na łopatki nawet długodystansowca. Diesel potrafi skakać, biegać, ganiać piłkę do utraty tchu. Gdy język wisi mu już do ziemi, potrzebuje dosłownie 2 minuty, by naładować baterie i dalej jest gotowy do zabawy. Lubicie leżeć na kanapie i uwielbiacie długie godziny „nicnierobienia”? Zapomnijcie o jacku russelu terierze.

- inteligencja i upór:
Gdy wydajesz mu jakąś komendę, musisz być stanowczy. Stanowczość to cecha, którą koniecznie musisz się wykazywać. Te psiaki, to małe, ruchliwe, inteligentne stworzonka. Wystarczy spojrzeć w te ich bystre oczka. Nie daj się jednak zwieść tej słodziźnie, bo wyprowadzi cię to na manowce.Przydałoby się dla równowagi kilka pozytywnych słów, bo przecież z jakiegoś względu wybraliśmy jednak psa tej rasy, a nie innej:

- mało wymagający w kwestii pielęgnacji i utrzymania:

Wystarczy wykąpać raz na jakiś czas, gdy tymi krótkimi łapkami wpadnie w jakąś kałużę. Gubi trochę włosie, ale tylko wiosną i jesienią. Są to jednak kłaczki łatwe do odkurzenia. Podobno też psiaki tej rasy rzadko chorują. Mój raz przechodził tylko jakieś zatrucie, żołądek doskwierał mu przez 5 dni. Nie ma problemu z sierścią (trymowaniem, pasożytami), uszami (jak u innych długouchych ras) itp.

- niesamowicie pogodny:

Jak w tytule zaznaczyłam – pies sprężyna. Skacze, cieszy się, a nawet uśmiecha, co kiedyś nawet udało mi się uchwycić na zdjęciu. Ciągle merda ogonkiem, gdy się z nim rozmawia.

- przyjazny dla dzieci, rodzinny:

Cierpliwy, cierpliwy jest niesamowicie. Spokojnie znosi tulenie i okazywanie miłości przez sześciolatkę. A nie wiem, czy wiecie, jakie pokłady miłości mają w sobie sześciolatki?

Co Wam tu będę elaboraty wypisywać. Jacki russele terriery, to cudowne psiaki, kochane niesamowicie. Ja już nie wyobrażam sobie rozpoczęcia dnia bez porannej kawy i stukania pazurków po panelach…

Kto ma jacka russela terriera? Jakie trafiły się Wam okazy?

5 komentarzy:

 1. Powiem krótko... pies znienawidzony przez Nas i sąsiadów :D w kamienicy w której mieszkałam w dzieciństwie był właśnie taki piesek i tak dawał szczekaniem popalić, że jak sobie przypomnę to słyszę ten hałas to już mam dość. Był głośny nawet w materiałowym kagańcu... także to jest ostatni pies na jakiego bym się zdecydowała. Oczywiście Wasz może jest ok ...ale ja po prostu mam złe wspomnienia :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, tak jak i pośród ludzi, tak i w świecie zwierząt wśród osobników jednego gatunku mogą się zdarzyć różne osobowości :) Nasz Diesel szczeka tylko kiedy się rozkręci w zabawie i kiedy ktoś mocno hałasuje pod drzwiami. To bardzo cichy pies w zasadzie ;) Współczuję doznań z hałaśliwym lokatorem. Niestety zraziłaś się w ten sposób do całej rasy, szkoda :(

   Usuń
 2. LArte dodałbym jeszcze kilka uwag
  Plusy: MEGA inteligencja i szybkość pojmowania tego co się do niego mówi(trzeba tylko dużo, często i uparcie :) ), brak dylematów żywieniowych( wpieprza wszystko co nadaajesię i nie nadaje do spożywania),
  Minusy: wszystko w domu musi stać po za jego zasięgiemi (patrz plusy żywieniowe), żeby był miłym posłusznym i grzecznym psem wymaga potężnej wytrwałości i pracy, ale jest to najprzyjemniejsza praca bo serce rośnie jak Pirat z radością w oczach, merdającym ogonem i niecierpliwością wykonuje wszystko czego od niego chcę, (jeśli oczywiście nie ma niczego ważniejszego typu np gonienie latających ptaków, bieganie za muchą albo wynoszenie skarpetek z pudełka)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cracernies - ze wszystkim się 100% zgadzam :) A tak, jak są inteligentne, tak potrafią być uparte. No i powiedz - jak tu nie kochać. :)

   Usuń

Każdy komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Pozwala mi wierzyć, że zaglądacie do mnie i to, o czym piszę jest dla Was interesujące. Jeśli temat posta Cię zainteresował, zainspirował, chcesz dodać coś od siebie - zostaw komentarz. Nie zostawiaj proszę linków do innych stron w komentarzu. Takie będą traktowane jako spam i usuwane. Dziękuję :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...