23 stycznia 2014

Makijaż ślubny część I – korzystamy z usług wizażysty
Szykujesz się do ślubu? Zastanawiasz się, czy w kwestii makijażu skorzystać z pomocy wizażystki, czy uwierzyć we własne możliwości? Jeśli tak, to ten i następny wpis na blogu są właśnie dla Ciebie.
            Nie będę (jak większość wizażystek piszących o tej tematyce) pokazywała Ci wyższości wyboru profesjonalisty nad własne umiejętności. Tego tu nie znajdziesz, bo pewnie czytałaś już o tym w dziesiątkach innych artykułów. Ja dam Ci wskazówki, na co zwrócić uwagę i czym się kierować, by nie zaliczyć tzw. wtopy.
            W dzisiejszej części skupię się na wyborze wizażysty. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę. Co roku szkoły makijażu/ wizażu/ kursy wizażu, wypuszczają na rynek dziesiątki młodych adeptów sztuki makijażu. Nie wszyscy z nich jednak są godni, by skorzystać z ich umiejętności w TYM dniu. A którzy są?

Źródło: Pinterest

 Bierzemy wizażystę pod lupę
Wizażyści, którzy pracują co najmniej kilka lat w zawodzie, prowadzą swoje firmy – ogłaszają się w internecie. Jeśli już znajdziesz ogłoszenie, które Cię zainteresowało, wejdź na stronę wizażysty (profesjonalista zawsze ją posiada) i przejrzyj jego portfolio. Zobacz, czy styl malowania tej osoby Ci odpowiada, czy makijaże pokazane na zdjęciach miałabyś ochotę nosić na własnej twarzy. Albo co najważniejsze – czy te makijaże odpowiadają Twojemu stylowi,  gustowi.
 Na wszystkie pytania dałaś twierdzącą odpowiedź? No to czas na przejrzenie opinii o wizażyście. To jeden z najważniejszych kroków. O znanych i cenionych na rynku wizażystach znajdziesz mnóstwo opinii w sieci. Jeśli wybrałaś wizażystę, o którego efektach pracy nie ma ani jednego komentarza – wybierasz go na własną odpowiedzialność. Są również profesjonaliści, którzy wywołują skrajne emocje. O nich możesz poczytać peany zachwyconych klientek, ale i opinie negatywne. Na jakich się skupić? Ano na tych, które określają ich profesjonalizm, ale nie w kwestii stylu malowania (bo ten może jednym odpowiadać, a innym nie – to już sobie określasz na poziomie oglądania portfolio), lecz w tematyce punktualności przybycia, dokładności wykonania makijażu,  kultury osobistej.

Źródło: Pinterest
  Cechy profesjonalnego wizażysty

 Te trzy aspekty są chyba najważniejsze, Ty możesz dołączyć do nich jeszcze inne, które według Ciebie budują obraz profesjonalisty. Według mnie cechy, które są najważniejsze u wizażysty, którego wybiera się na ślub, to:
- doświadczenie (za tym idą umiejętności, precyzja wykonania, umiejętność poradzenia sobie w trudnych sytuacjach makijażowych)
- punktualność. Wyobraź sobie sytuację, gdy wizażystka spóźnia się na makijaż godzinę. Zdajesz sobie sprawę z tego, ile emocji i nerwów Cię będzie kosztowała taka sytuacja?
- kultura osobista i empatia. Przy tej osobie, przez tą godzinę czasu, podczas której będzie wykonywała makijaż, musisz czuć się komfortowo. Pamiętaj, że makijaż w dzień ślubu będziesz miała wykonywany, podczas gdy będą Ci latały motyle w brzuchu. Nie, nie motyle – motyliska ;) No to uruchommy wyobraźnię i dołączmy do tego jeszcze: opóźnienie w odbiorze wiązanki ślubnej + pan Franek z salonu wynajmującego auto zadzwonił, że złapał gumę… No i co? Jak myślisz? Kto pomoże Ci rozładować emocje? Wyciszy, uspokoi, ściągnie myśli na inne tory choć na chwilę? No właśnie…Uśmiecham się pod nosem, gdy to piszę, bo przypominają mi się dziesiątki takich sytuacji w mojej pracy, gdzie próbowałam jak mogłam odciągać myśli Panny Młodej od poślizgów i opóźnień. Summa sumarum zawsze wszystko kończyło się pozytywnie.
To już wiecie na co zwrócić uwagę. No to możemy przejść do czynu.

 
Umawiamy się na makijaż próbny i spisujemy umowę

Zadzwoniłaś już i umówiłaś się na próbny makijaż. Pani brzmiała w słuchawce sympatycznie i miło Wam się rozmawiało. To dobrze, to dobrze wróży. Dam Ci teraz kilka wskazówek, na co powinnaś zwrócić uwagę przy pierwszym spotkaniu, które zwykle jest spotkaniem, na którym zostanie wykonany makijaż próbny:
- profesjonalna wizażystka dba o higienę i czystość narzędzi pracy i o zdrowie swojego klienta. W praktyce to oznacza tyle, że pędzle wizażysty muszą być czyste, do każdego klienta wizażystka używa nowej gąbeczki do makijażu (starą wyrzuca po skończonym makijażu) i wozi ze sobą płyn do dezynfekcji.
- zajrzyj do kufra. Zobacz, na jakich produktach pracuje wizażystka. Nie obawiaj się zapytać, dlaczego właśnie na takich? Profesjonalisty nie określają drogie kosmetyki, tylko dobre kosmetyki i umiejętności. Wizażystki potrafią wynaleźć kosmetyki perełki za kilka złotych. Pogadaj z wizażystką, możesz się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy o produktach i makijażu.
- żadna wizażystka nie chwyta od razu za pędzle. Każda profesjonalna, podkreślam KAŻDA, przeprowadzi z Tobą najpierw skrupulatny wywiad określający Twoje przyzwyczajenia makijażowe, potrzeby i prośby. Wykluczy możliwość uczuleń na jakieś produkty.
- wizażystka słucha, słucha, słucha, a potem proponuje. Jeśli nie zgadzasz się z propozycją, nie bój się o tym powiedzieć.
- nie zawsze jest możliwość, by podglądać etapy wykonania makijażu, wszystko zależy od warunków, w jakich makijaż jest wykonywany. Wizażystka NIE MOŻE Ci jednak zabronić, byś spoglądała w lusterko podręczne podczas malowania. Pewna swoich umiejętności profesjonalistka będzie potrafiła Ci wytłumaczyć, czemu w danym momencie wyglądasz tak, jak wyglądasz. A przecież wiecie, że są takie etapy w makijażu, kiedy nie prezentujemy się najkorzystniej (przed modelowaniem twarzy, oko przed wytuszowaniem itp.).
- na koniec pozytywnie zakończonej próby finalizujemy wszystko umową. Polecam ją spisać, macie wówczas gwarancję wywiązania się przez obie ze stron. Sama ratowałam trzykrotnie Panny Młode z opresji, kiedy umówiona (ustnie) wizażystka nie pojawiła się w dzień ślubu na makijażu.

Mam nadzieję, że trochę Wam pomogłam. Jeśli macie jakieś pytania, zostawiajcie je w komentarzach pod tym postem, chętnie na nie odpowiem.
A w kolejnej części ukłon w stronę Panien Młodych, które korzystając ze swoich umiejętności, chcą wykonać makijaż ślubny samodzielnie. Podpowiem Wam, jakie kosmetyki sprawdziły się w mojej pracy, co należy przygotować, by olśnić makijażem siebie i gości.

Źródło: Pinterest


                                                                     Do zobaczenia!

6 komentarzy:

 1. Świetny post:) A można taką umowę ściągnąć z internetu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno powiedzieć, nie sprawdzałam :)

   Usuń
 2. To gdzie jest ten drugi post? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, jednak ktoś na niego czeka :)

   Usuń
 3. Aniu, to może i ja się zastanowię nad wyborem wizażysty bo mój ślub już tuż, tuż ;) bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Pozwala mi wierzyć, że zaglądacie do mnie i to, o czym piszę jest dla Was interesujące. Jeśli temat posta Cię zainteresował, zainspirował, chcesz dodać coś od siebie - zostaw komentarz. Nie zostawiaj proszę linków do innych stron w komentarzu. Takie będą traktowane jako spam i usuwane. Dziękuję :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...